Jdi na obsah Jdi na menu
 


BORDER COLLIE

Border colie – ideální pes 

Border colie musí okouzlit každého, kdo ji jen koutkem oka spatří. Na pohled veselý, vtipný a velmi líbivý pes…

Ne nadarmo se o nich říká, že borderka je nejinteligentnější pes na světě. Rychle se učí všemu a snadno se přizpůsobuje běhu okolo sebe. Už z jejího chování vycítíte, že je velmi závislá na svém pánovi, doslova mu visí na očích a je stále připravena plnit spolehlivě jeho rozkazy. Do všeho jde po hlavě. Je věrná, vytrvalá a pozorná.

Má velkou potřebu pohybu, takže se nehodí pro lenivého člověka. Potřebuje zaměstnat jak nohy, tak mozek přiměřenou prací, jinak bude nešťastná.

Její snadná přizpůsobivost z ní dělá i vhodného psa do městského bytu. Rychle si zvykne na denní režim svých lidí a v době vaší nepřítomnosti bude slastně odpočívat. Ovšem jakmile se objevíte doma, musíte počítat s tím, že budete muset vyrazit na dlouhou procházku spojenou s milionem nejrůznějších pro psy zajímavých činností. Rozhodně budete muset zapnout mozek, rozjet fantazii na plné obrátky a obětovat pro ni dostatek času.

Původ
Border colie vznikla kdesi na britsko-skotském pomezí, o čemž svědčí i její název (border znamená hranice), a to díky snaze vyšlechtit dokonalého ovčáckého psa.

Na konci 19. století se začala křížit s plemenem skotská kolie, ale toto tvrzení se v jiných pramenech spíše vyvrací. Výsledkem snahy chovatelů je tento snadno se rozhodující, svěží, živý a pracovitý pes.

I dnes je velmi rozšířena mezi chovateli ovcí, určená k pracovním účelům.

Až v roce 1976 byla přijata anglickými chovatelskými kruhy a uznána za právoplatné plemeno.

Hodí se na veškeré práce, dokonce kvůli své vlídné povaze a učenlivosti se border collie báječně osvědčila jako pomocník postiženým lidem nebo jako slepecký pes. Toto plemeno je špičkou v pasení i novodobých sportech jako jsou agility, caniscross, tanec se psem, flyball, obedience... a začíná se pomalu prosazovat i ve služebním výcviku.

Její povaha je milá
O její povaze již bylo mnoho řečeno, tak snad jen na doplnění. Je trpělivá a přátelská a vhodně vedená a dostatečně zaměstnaná borderka se hodí i k rodině s dětmi a domácími zvířaty. 

Ač vypadá border colie jako ideální pes, není tomu tak… rozhodně to není pes pro každého. Je vyloženě pracovním plemenem, takže potřebuje hodně zaměstnat. Bude ideálním společníkem v rodině, kde na ni budou mít dostatek času.

Jen tak to pro vás bude učenlivý kamarád a společník na dalších patnáct let…

 

 

 

 

 

    Vážení noví majitelé štěňátka Borderky!!

 

 

 

     Vítám vás do velké pejskařské rodiny. Dnes si od nás odvážíte nového člena vaší domácnosti, vaší lidsko-psí smečky. Štěňátko jsme vám nejen prodali, ale hlavně svěřili do péče a výchovy na celý jeho další, doufám, že dlouhý, život. Aby vám vzájemné soužití přinášelo všem radost a spokojenost, ráda bych vám předala pár informací a zkušeností.

    Vaše štěňátko se narodilo a bylo odchováno v domě i venku. Dopřejte ale čas, aby se důkladně seznámilo s novým domovem i novou smečkou. Vyrůstalo v přítomnosti dospělých i dětí, svých sourozenců a za péče a asistence nejen své matky, ale i otce. Proto mějte pro něj pochopení, až se mu zpočátku bude stýskat a bude třeba i trochu naříkat. Určitě si na vás brzy zvykne. Pokud bude štěně plakat v noci, je možné vzít mu pelíšek k posteli a dát mu svou ruku. Tím se nebude cítit tak samo a bude spokojenější. Když přes den musíte odejít z domova a štěně ponechat samotné, osvědčilo se pustit mu třeba rádio a dát mu oblíbené hračky, aby mu čekání lépe uteklo. Doporučuji začít se štěňátkem chodit ven až týden po druhém očkování, kdy již bude mít imunitu proti nemocem. Zatím je štěně zvyklé venčit se většinou na hadr (ne vždy se mu to povede), který má poblíž svého pelíšku. Při učení čistotnosti se obrňte trpělivostí, buďte důslední, ale spravedliví. Štěně se venčí po probuzení a po jídle, v této době ho můžete vynést ven či na vykázané místo. Brzy pochopí, co se po něm chce. Za prohřešky štěně nikdy fyzicky netrestejte, zaměřte se naopak na veliké chválení všeho, co se povede a co je žádoucí. To platí při výchově štěňátka obecně, nejen při výchově k čistotě.

     Ráda bych vás upozornila na nebezpečí, která mohou štěněti v bytě hrozit. Pozor na všechny šňůry a kabely, což mrňata ráda koušou, ať se jedná o elektrický, telefonní či přívodní kabel k anténě. Také pokojové rostliny mohou představovat nebezpečí, některé jsou jedovaté. Ale i nejedovaté rostou v hlíně a tu štěňata ráda vyhrabují. Vše, co je v jeho dosahu, se štěně snaží kousat, všude se snaží vlézt. Nejlepší je sami si sednout na podlahu, rozhlédnout se kolem sebe z perspektivy psího mimina a hned objevíte mnoho „zajímavých“ věcí, které by se daly ochutnat, okousat či přímo rozcupovat. Prohlédněte prostředí, kde se bude štěně pohybovat, zda se tu nevyskytují různé škvíry a mezery např. mezi nábytkem a zdí, mrňousek se zapasuje všude, zpátky je to ale někdy horší. Určitě znáte lepší zábavu než rozebírat nábytkovou stěnu či kuchyňskou linku za účelem vysvobození malého dareby. Čiperné štěně se brzy naučí vyskočit na gauč, křeslo,židli i na stůl. I s tím musíte počítat. Při seskoku či pádu např. z gauče, kam jste ho vyzvedli, si však může způsobit úraz. Samozřejmě je také třeba dávat pozor, abychom na štěně nešlápli, stále se totiž motá pod nohama, občas si na vás někde počíhá a přepadne vás ze zálohy. Ve spojitosti se zdravotním stavem vašeho štěněte doporučuji najít si jednoho veterinárního lékaře, ke kterému máte plnou důvěru a jemu svěřit trvalou péči v případě prevence i léčby vašeho pejska.

     Co se týká výživy štěněte, bylo od věku 3 týdne přikrmováno a nyní se již krmí zcela samostatně. Převážnou část jeho stravy tvoří kvalitní granule Royal Canin junior, určené speciálně pro výživu štěňátek středních a velkých  plemen do 9-10 měsíců věku, kdy se přechází na Royal Canin adult pro dospělé jedince. Tyto granule jsou snadno stravitelné a dodávají vašemu štěněti vše potřebné. Štěně je dostává suché i máčené teplou vodou, 1x denně dostává máčené granule s přídavkem konzervy (Grand kuřecí kousky pro štěňata) a 1x denně mléčnou porci – pribinák, tvaroh s medem, krupicová kaše s medem.. Jídlo, které se může zkazit, nenechávejte k dispozici dlouho, např. máčené granule rychle zkysnou a mohou pak štěněti způsobit zažívací potíže. Připravujte jen malé množství potravy, váš drobeček toho zatím moc nesní. Štěně neomezujeme, ani mu nezařazujeme žádné hladovky ! Jídlo podávejte vždy zahřáté na pokojovou teplotu, pozor na studené či naopak horké. K pití musí mít štěně neustále k dispozici čistou pitnou vodu, několikrát denně čerstvou. Pokud chcete některé jídlo mírně přisladit, použijte med, který je pro psy zdravý a prospěšný na rozdíl od řepného cukru. Do věku 5-6 měsíců je dobré štěněti podávat 2-3x týdně vitamínový přípravek. Vyzkoušenou a osvědčenou mám pastu CALO-PET, která je k dostání u veterinárních lékařů za cca 200,- Kč tuba. Později, pokud krmíte plnohodnotným krmivem, zvláště kvalitními granulemi, např. Royal Canin či Eukanuba pro plemena, není potřeba přidávat žádné další vitamíny. Vitamíny podáváme však pejskovi v období rekonvalescence po nemoci a březí či kojící fence. Malé štěně ve 2 měsících věku je zvyklé na krmení 5x denně, postupně pak počet krmení snižujte. Na 2 krmení denně byste měli přejít kolem 10-11 měsíců věku, kdy je malé plemeno prakticky fyzicky dospělé. Je však vhodnější i dospělého pejska krmit 2x denně, lépe pak potravu tráví.

     Ostatní péče o štěně není příliš náročná, přesto se jí však musíme věnovat. Je třeba štěně zvykat na pravidelnou péči o srst – kartáčování, česání, čistit ouška, čistit zuby, …. Také je třeba již od začátku pravidelně zastřihávat drápky, aby se štěně nemohlo zachytit např. do koberce a nezpůsobilo si úraz. Někdy je třeba vypláchnout očička borovou vodou nebo vykapat Ophtalmo-septonexem, zvláště po pobytu v prašném prostředí či v trávě.. Malé štěně, pokud to není vyloženě nutné, raději do 6-ti měsíců věku nekoupejte, jen otírejte vlhkým hadříkem a vysuště, V zimě po procházce na posolených chodnících omyjte tlapky vlažnou vodou, osušte a případně namažte mastným krémem polštářky tlapek. Při koupání staršího pejska používejte kvalitní psí šampony zakoupené ve specializovaných prodejnách, nejlépe s přídavkem norkového oleje.  Borderku není potřeba stříhat ani srst jinak upravovat. Váš pejsek by měl zvládnout alespoň základní povely pro dobré soužití lidí a psů, např. nesmíš, fuj, ke mně, sedni, lehni, zůstaň, na místo.Ale Vaše borderka bude vděčná za intenzivní výcvik, je velmi vhodná na agility, canisterapeutický výcvik. Je to velmi učenlivý pejsek s citlivou duší a z vlastní zkušenosti vím, že je nejlepší, když je veden jedině po dobrém.

Přeji vám mnoho a mnoho radosti s vaším novým členem rodiny. V případě jakýchkoliv dotazů se na mě klidně obraťte, pokud budu vědět, ráda pomohu či poradím. Velmi uvítám i vaše zprávy o štěňátku, případně časem i foto, abych viděla, co vyrostlo z mého odchovu

 

 BORDERKÁM a jejich smečkám zdar !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky